SVEDALA MARATON 2020

Svedala bowlinghall bjuder in till Maratontävling 2020


Format


16 Serier Europeiskt spelsätt

Hcp 70% av det spelstyrkegrundande snittet upp till 220  max 52p/serie

Max slagning i en serie är alltid 300 ink hcp.


Startavgift 650:- ink. onominerat 2-mannalag (Från samma förening)

Re-Entry 600:- 

I startavgiften ingår en 90g hamburgare efter spelet, samt frukt och isvatten under spelet. 

(Endast ditt bästa resultat räknas i reslutatlistan)


Aktuell prislista,

1a pris 5000:-

2a pris 2000:-

3e pris 1500:-

4e pris 1100:-

5e pris: 900:-

6e pris: 800:-

7e pris: 700:-


Högst slagning sista 4 serier: 1000:-

Onominerat 2-Manna lag: 2000:-


Oljeprofil: Gateway Arch 42"


Minst 6 spelare anmälda 48 timmar innan start för att starten skall genomföras.


Starttider, starttid är alltid 10.00


Anmälda,


9 Maj - FULLT!


Bana - Namn - Hcp

1.Andreas Hermodsson - Kulladal - 23

1.Alexander Martinsson - Lunds BK Mamba - 12

2.Patrik Persson - Olymp - 38

2.Robin Leufvenius - Olymp - 14

3.Lena Sjögren - Olymp - 43

3.Niklas Sjögren - Olymp - 38

4.Rose Marie Winhagen - Team Ystad - 49

4.Jonathan Winhagen - Team Ystad - 12

5.Hanna Jönsson - Söder - 15

5.Johan Danielsson - Kulladal - 3

6.Simon Mattsson - AIK - 4

6.Sandra Svantesson - Göta - 8


10 Maj - FULLT! 


Bana - Namn - Hcp

1.Joakim Allers - Kulladal - 8

1.Martin Allers - Kulladal - 23

2.Daniel Andersson - Kulladal - 2

2.Mats Andersson - Borgen - 18

3.Mattias Högberg - Kulladal - 0 

3.Mats Lunderquist - Kulladal - 0

4.Jan-Åke Ottosson - B27 - 34

4.Ulla Henriksson - B27 - 37

5.Yvonne Berndt - ABeCe - 14

5.Jörgen Ronnelin - ABeCe - 15

6.Lucas Svensson - Borgen - 21

6.Emil Wohlin - Borgen - 0


16 Maj - FULLT!


Bana - Namn - Hcp

1.Maggot Nilsson - Pilgården - 29

1.Jan Nilsson - Pilgården - 14

2.Pooripach Jantan - Thule - 12

2.Roger Hoffström - Pilgården - 25

3.Paul Lindfors - Thule - 8

3.Håkan Nilsson - Thule - 10

4.Jonathan Winhagen (R) - Team Ystad - 12

4.Mikael Jönsson - Bowino - 20

5.Alf Truedsson - Olymp - 24

5.Lars Carlsson - Olymp - 22

6. Göran Åkesson - Thule - 23

6.Kim Ekholm - Thule - 29


17 Maj - FULLT!


Bana - Namn - Hcp

1.Lars Berghman - Kulladal - 5

1.Mathias Perzon - Öresund - 11

2.Dennis Fyhr - Öresund - 0

2.Jens Nilsson - Öresund - 8

3.Anders Kronstam - Tolvåker - 11

3.Per Jönsson - Tolvåker - 22

4.Monica Klasson - B27 - 52

4.Marlene Pettersson - Staffanstorp BK - 46

5.Petro Härfstrand - Bulltofta - 9

5.Pontus Ek - Rollers - 17

6.Mats Lunderquist (R) - Kulladal - 0

6. Bianca Rothman - Staffanstorp BK - 32


24 Maj - FULLT!


Bana - Namn - Hcp

1. Niklas Assarsson - Lunds BK Mamba - 15

1. Alexander Martinsson (R) - Lunds BK Mamba - 12

2. Johan Danielsson (R) - Kulladal - 3

2. Andre Håkansson - Kulladal - 0

3. Robin Leufvenius (R) - Olymp - 14

3. Andreas Hermodsson (R) - Kulladal - 23

4. Ola Brundin - Pilgården - 13

4. Tarras Jibert - Pilgården - 34

5. Maggot Nilsson (R) -Pilgården - 29

5. Jan Nilsson (R) - Pilgården  - 14

6. Thomas Holm - Bulltofta - 27

6. Sandra Svantesson (R) - Göta - 8 


30 Maj - Fullt!


Bana - Namn - Hcp

1. Robin Johansen - Thule - 8

1. Albin Gullstrand - Thule - 20

2. Rasmus Edvall - IS Göta - 1

2. Karl Wahlgren - IS Göta - 1

3. Sebastian Persson - IS Göta - 13

3. Sonny Persson - IS Göta - 16

4. Teuvo Halttunen - Team SGK - 23

4. Emma Halttunen - Spader Dam - 16

5. Ulf-Arne Nilsson - Lunds BK Mamba - 9

5. Patrik Pettersson - Lunds BK Mamba - 3

6. Jonathan Winhagen (R) - Team Ystad - 12

6. Stefan Winhagen - Team Ystad -39


31 Maj - Fullt!!


Bana - Namn - Hcp

1. Bengt Lundstöm - La Visite - 28

1. Ulf Svensson - La Visite - 18

2. Mattias Kristiansson - La Visite - 17

2. Ronnie Kristiansson - La Visite - 24

3. Mikael Karlsson - T-Nabben - 35

3. Thomas Roskvist - T-Nabben - 27

4. Tomas Magnusson - T-Nabben - 14

4. Jonathan Nilsson - T-Nabben - 24

5. Albin Gullstrand(R) - Thule - 20

5. Pontus Nilsson - Olymp - 20

6. Lars Carlsson(R) - Olymp - 22

6. Alf Truedsson(R) - Olymp - 24


6 Juni - Fullt!


Bana - Namn - Hcp

1. Sören Persson - Atlantic Sharks - 21

1. Richard Sjögren - Atlantic Sharks - 20

2. Kenth  Lorentzon -  Emmaboda BK - 28

2. Mikael Johansson - Atlantic Sharks - 28

3. Paul Lindfors(R) - Thule - 8

3. Georg Nedavaska - Bowino - 4

4. Lars Berghman(R) -Kulladal - 5

4. Dennis Fyhr(R) - Öresund - 0

5. Jens Nilsson(R) - Öresund - 8

5. Mathias Perzon(R) - Öresund - 11

6. Mats Lunderquist(R) - Kulladal - 0

6. Mikael Jönsson (R) - Bowino - 20

 


7 Juni - fullt!


Bana - Namn - Hcp

1. Pontus Nilsson (R)  - Olymp - 20

1. Thomas Holm (R) - Bulltofta - 27

2. Ola Brundin (R) - Pilgården - 13

2. Tarras Jibert (R) - Pilgården - 34

3. Roger Hoffström (R) - Pilgården - 25

3. Morgan Carlsson  - Allön - 34

4. Melvin Strandh - Allön - 29

4. Carola Strandh - Allön - 36

5. Martin Allers  (R) - Kulladal - 8

5. Joakim Allers (R) - Kulladal - 23

6. Leif Svantesson - AbeCe - 25

6. Håkan Österling - Malmö/Ecco - 40


Reserv Lista :